V četrtek, ko je potekal predzadnji dan naše izmenjave, smo dopoldan preživele na Tyršovi osnovni šoli, ki je spomeniško zaščitena, saj je bila zgrajena pred več kot 90 leti v funkcionalističnem stilu. Med poukom fizike, biologije in kemije smo se družile s šesto- in osmošolci, med odmori pa smo lahko vzpostavile stik tudi z ostalimi učenci. Na šoli jih je okrog 380.

Po zanimivem eksperimentiranju v razredih je sledilo skupinsko spominsko fotografiranje, šolsko kosilo ter popoldansko druženje v brnskem živalskem vrtu.

Kaj se mi je na šoli zdelo zanimivo in drugačno? Odgovarjajo učenke:

• Šola ima dva identična dela, ki sta med seboj povezana z ozkim hodnikom, imajo tudi učilnico na prostem z ribnikom. Športna dvorana in šolska jedilnica sta v primerjavi z našimi prostori zelo majhni.
  • Na šoli je veliko malih kotičkov za druženje, ki so opremljeni s kavči, blazinami, oblazinjenimi okenskimi policami …
  • Šola ima mini gledališko dvorano z odrom, zastorjem, klavirjem, kjer med drugim prirejajo tudi plese samo za starše.
  • Stopnišča so polepljena s številkami, formulami, besedami nagajivkami. Po stenah je prilepljenih veliko plakatov s pozitivnimi sporočili. Matične učilnice so opremljene s fotografijo razreda.
  • Med vsako uro imajo 10-minutni odmor, razen odmor za malico traja 20 min. Malico si učenci prinesejo od doma.
  • Med odmori je na šoli precej tiše in umirjeno kot pri nas.
  • Otroci v šolo ne smejo prihajati v trenirki, ostala pravila oblačenja so ista kot pri nas.
  • Fantje so v osem in devetem razredu višji in močnejši kot v Vipavi.
  • Osmošolci zelo slabo igrajo odbojko.
  • V razredu je ob tabli oder za učitelja, ki omogoča, da učitelja lažje vidiš in mu slediš tudi v zadnjih vrstah.
  • Kemijo in fiziko imajo na urniku že v 6. razredu.
  • Učitelji poučujejo najmanj dva različna predmeta.
  • Na šoli je zaposlen učitelj, ki je zelo podoben našemu učitelju Samu.
  • Učenci se lahko v srednjo šolo vpišejo v 5., 7. ali 9. razredu. Najpomembnejši pogoj za vpis na izbrano šolo je republiški test, ki so ga pisali prav ta teden.