Slovenija pod skupnim nebom

Sep 10, 2019

V četrtek, 5.9.2019 zvečer je bilo pred OŠ Šturje organizirano astronomsko opazovanje v okviru dogodka Slovenija pod skupnim nebom, ki poteka v okviru dejavnosti za obeležitev 100-letnice Mednarodne astronomske zveze. Opazovanje so organizirale OŠ Šturje, OŠ Danila Lokarja, OŠ Draga Bajca, Srednja šola Veno Pilon in astronomsko društvo Nanos.

Že malo pred osmo smo se pred štursko osnovno šolo začeli zbirati učenci in učitelji fizike iz bližnjih osnovnih šol in gimnazije ter pričeli postavljati teleskope. Naša šola se je udeležila opazovanja tudi s teleskopom, ki smo ga kupili s pomočjo donacij. Kasneje so prišli opazovat nočno nebo še številni drugi ljudje, ki so navdušeno zrli skozi okularje teleskopov in v jasno zvezdnato nebo. Ko se je popolnoma stemnilo, je bilo lepo videti Luno, Saturn, Jupiter in njegove največje lune ter razna ozvezdja. Z naše šole smo opazovanja udeležili Tamara Skapin, Hana Jauh Kobal in učitelj Samo Jamšek.

Irena Nedeljković, 9.a