URNIK KNJIŽNICE NA MATIČNI ŠOLI

SREDA 7.00 – 15.00
ČETRTEK 7.00 – 13.30
PETEK 7.00 – 15.00

Knjižnica je v navedenem času zaprta, kadar ima knjižničarka druge obveznosti – pouk, spremstva, nadomeščanja, obisk na podružnicah, konference/sestanke, KIZ, v primeru bolezni idr.

V primeru pouka v knjižnici prosim, da upoštevate obvestilo na vratih.

Telefon:  05 3664 357

E-pošta: kristina.kovac@os-vipava.si

Knjižničarka: Kristina Kovač

O KNJIŽNICI

Članstvo

Člani knjižnice so vsi učenci in delavci šole. Izjemoma so lahko člani tudi drugi. Članarine ali vpisnine ni.

Postavitev gradiva

Knjižnično gradivo je postavljeno v knjižnici na matični šoli, v kabinetih ter na vseh treh podružnicah, kjer so manjše knjižnice. Gradivo v kabinetih  je dostopno le strokovnim delavcem.

Gradivo je enotno obdelano na matični šoli. Deloma je obdelano še v programu WinKnj, deloma v programu Cobiss.

V prostorih knjižnic je postavljeno v prostem pristopu. Leposlovje je razdeljeno na slikanice, ljudsko, tujejezično in starostne skupine C, P, M. Leposlovje je ločeno tudi glede na zvrst –pripovedništvo, poezija, dramatika.

Poučno gradivo je urejeno po sistemu UDK, za skupino C po prilagojenem UDK, in ločeno od leposlovja.

Strokovno gradivo za delavce je ločeno od gradiva za učence.

Neknjižno gradivo (dvd, cd) je postavljeno posebej. Periodika je prosto dostopna.

Iskanje gradiva

S pomočjo iskalnika Cobiss+ se lahko išče gradivo v lokalnih bazah (zaloga posamezne knjižnice) ali vzajemni bazi (skupna zaloga vseh v sistem Cobiss vključenih knjižnic).

V bazo naše knjižnice je za zdaj vnesen del fonda.

Akronim/okrajšava za našo knjižnico je OSVIP.

Pravila izposoje

Uporabniki s knjižničnim gradivom skrbno ravnajo in so zanj odgovorni.

• Izposojevalni rok za  gradivo je 21 dni. Možno ga je podaljšati, če po gradivu ni povpraševanja.
  • Referenčno gradivo (enciklopedije, slovarji, nekateri leksikoni) je namenjeno predvsem uporabi v čitalnici. Neknjižno gradivo načeloma izposojamo za uporabo v šoli (PB, pouk).
  • Pred poletnimi počitnicami morajo učenci vse izposojeno gradivo vrniti.

Redni in odgovorni uporabniki si lahko izposodijo gradivo tudi za čas počitnic.

• Zamudnine ne obračunavamo. Lahko pa se učencu, ki mu je izposojevalni rok potekel, izposoja prepove, dokler ne poravna obveznosti.
  • Gradivo, ki si ga uporabnik želi izposoditi, prinese knjižničarki, da ga računalniško izposodi. Odnašanje gradiva iz knjižnice brez izposoje ni dovoljeno!
  • Gradivo, ki ga uporabnik vrača, odloži na knjižnični pult.

POŠKODOVANO ALI IZGUBLJENO GRADIVO

Poškodovano ali izgubljeno knjižnično gradivo je potrebno nadomestiti z novo enako enoto, če je to možno.
Gradivo, ki ga ni možno nadomestiti z enako enoto, mora uporabnik nadomestiti z vsebinsko in finančno enakovrednim gradivom ali pa plačati ustrezno/sorazmerno odškodnino po predhodnem dogovoru.

Pravila obnašanja

Knjižnica je del šolskega prostora in tudi v njej veljajo pravila šolskega reda.

Osnovno vodilo: S svojim vedenjem ne motim drugih.

• Knjižnica je namenjena izposoji, prebiranju knjig in periodike, učenju, iskanju podatkov, informacij, pisanju domače naloge, tihemu pogovoru in mirnemu druženju s sošolci. Glasna srečanja ne sodijo v knjižnico. Če posameznik ali skupina ne upošteva pravil, zapusti knjižnico.
  • V knjižnico vstopamo kulturno, obuti v copate.
  • Prijazni smo do mlajših učencev in jim po potrebi pomagamo. Ne uporabljamo neprimernih besed.
  • V knjižnici ne kričimo, se ne lovimo in se ne skrivamo ter ne uničujemo knjig in opreme.
  • Hrana, pijača in različne elektronske naprave v knjižnico ne sodijo.
  • Iz knjižnice ne odnesemo ničesar, če ni izposojeno.
  • Pri izbiranju primernega gradiva pazimo na red na policah, še posebej pa namerno ne premeščamo knjig.
  • Če potrebujemo pomoč, se obrnemo na knjižničarko.
  • Ob odhodu svoj prostor pospravimo.
(Skupno 1.430 obiskov, današnjih obiskov 1)