Šolska shema

Šolsko leto 2019/20

Šolska shema je ukrep skupne kmetijske politike EU, ki otrokom v osnovni šoli in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotavlja brezplačen dodatni obrok sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov. Obvezni spremljevalni izobraževalni ukrepi povezujejo otroke s kmetijstvom in spodbujajo zdravo prehranjevanje.

Namen šolske sheme je povečati uživanje sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih proizvodov pri otrocih s poudarkom na lokalni pridelavi ter izboljšati prehranske navade otrok. Prehranske navade se oblikujejo v otroštvu, vzgojno-izobraževalne ustanove, kjer se izvaja ta shema, pa imajo pri tem velik pomen. Šolska shema naj bi pripomogla k ustavitvi naraščanja pojava prekomerne teže in debelosti pri otrocih, ki sta eden od večjih dejavnikov tveganja za bolezni sodobnega časa.

Šole se vsako leto prijavijo v šolsko shemo, v prijavi se odločijo, ali bodo otrokom razdeljevale le šolsko sadje in zelenjavo ali le šolsko mleko ali oboje. Vsaka šola si sama izbere dobavitelja in pri tem poskuša čim bolj uveljavljati načelo kratkih dobavnih verig.

Učenci na naši  v okviru Šolske sheme ob sredah dobijo sadje.

Več si lahko preberete na  spletni strani Šolske sheme.

Tina Bevk

Šolsko leto 2018/19

V šolskem letu 2018/19 bomo pri projektu Šolska shema EU razdeljevali sadje in zelenjavo.

Projekt je 100% financiran iz sredstev EU in namenjen vzpostavljanju zdravih prehranskih navad otrok.

Poudarki projekta:

1. Živila se razdeljuje kot dodatni, brezplačni obrok ob sredah, od 7.30 dalje.
  2. Spremljevalni ukrepi so Eko dan, šolski vrt, Tradicionalni slovenski zajtrk in razstava o sadju.
  3. Naši dobavitelji so lokalni kmetje in socialno podjetje Moja štacuna iz Čepovana.

Več o projektu si lahko preberete na http://www.shemasolskegasadja.si/

Šolsko leto 2017/18

Z letošnjim šolskim letom se je Shema šolskega sadja in zelenjave preimenovala v Šolsko shemo, ki po novem vključuje tudi mleko in mlečne izdelke.

Projekt, ki je 100% financiran iz sredstev EU je namenjen spremembi prehranskih navad otrok in s tem preprečevanju debelosti.

Poudarki projekta:

1. Živila se razdeljuje kot dodatni, brezplačni obrok ob sredah, od 7.30 dalje.
  2. Spremljevalni ukrepi so Eko dan , šolski vrt in razstava o zelenjavi.

Več o projektu si lahko preberete na http://www.shemasolskegasadja.si/

Barbara Kodelja Pavlin